Afišas

Publicēts 2018.g.13.februārī

Metenis jeb “Aizgavieņa grīztovas” Vērēmos

Tie ir pavasara gaidīšanas svētki.Daba ir pirmā, kas dod šo ziņu – ārā gaiss jau smaržo citādi! Zeme arī mīksta. Kurmis met pirmos rakumus. Pavasaris klāt. Kaut arī ziema neatkāpjas vienas dienas laikā, tomēr laika rats griežas, un ziemai vai nu mazliet agrāk, vai mazliet vēlāk nāksies vien padoties!

Vērēmu tautas nama folkloras kopa “Vōrpa” sadarbībā ar Vērēmu pamatskolas kolektīvu svinēja Meteņdienu,kas Latgalē ir saukta par Aizgavēni.Noskaidrojām ko tad Metenis met;notika gan mīklu minēšana, gan lielīšanās, gan spēkošanās, gan šļūkšana,braukšana,vizināšanās ar ragaviņām no kalna. Latviešiem bija ticējums, ka Metenī vizinoties vajag apgāzties, “lai būtu daudz linu gubu”. Bet vislielākā jautrība risinājās pie “jautrā karuseļa”jeb grīztovom.Ikviens varēja uz ledus “iegriezt” saulīti uz pavasara pusi.

Metenis ir pēdējā reize, kad iet čigānos.Meteņbērni ieradās maskoti- zēni bija pārģērbušies kā meitenes un meitenes -kā zēni.Notika komandu stafetes,kur dalībnieki sacentās sniega piku mešanā,mugurlecē,atpakaļkāpē, izveicībā, atjautībā.Biedējām ziemu ar dziedāšanu, kāju dipināšanu,salmu lelles dedzināšanu. Gaisā virmoja joki, bērnu čalas, smaržoja un lieliski garšoja piparmētru tēja lielajā katlā uz ugunskura.Paldies skolas saimniecēm par “pufīgajām”un karstajām pankūkām! Meteņu vārda pamatā ir vārds „meti”.Var teikt,ka Meteņos visam gadam uzmetām metus – lai veiksmīgs un moži pavadīts ir viss jaunais gads!

Vērēmu tautas nama vadītāja Sarmīte Strupoviča

1 / 4
2 / 4
3 / 4
4 /4